Коването е един от най-старите майсторски занаяти. Ръчното изработване на изделия от ковано желязо в малки серии е дейност, практикувана от любители и професионалисти.
За успешното реализиране на всеки проект обаче е необходимо да се използват правилното оборудване и инструменти. При ръчното коване най-важни са пещта, клещите и разбира се наборът от ковашки чукове.
Какво представляват ковашките чукове?
Чукът представлява ръчен инструмент, с който чрез замахване и удар предаваме силата от набраната кинетична енергия към друго тяло, например за забиване на пирони, разрушаване на стени, оформяне на повърхности.
Коването е процес, при който чрез многократно силово въздействие върху нагрят метал се постига пластичната му деформация за оформяне на детайл (изковка).
Всеки чук има три основни елемента: дръжка, работна глава с две срещуположни ударни повърхности (чела) и свързващо звено между двете.
Чуковете за ковашки дейности представляват отделен клас поради специфичната форма на ударните повърхности, които се комбинират в различни варианти. Формата на ударната повърхност може да е плоска, сферична, напречно или надлъжно скосена, като всяка от тях се използва за различна обработка на материала.
С какво се отличават от останалите видове?
За оформяне на нагретия метал се използват различни техники за коване: сплескване, изтегляне, огъване, усукване, срязване. При обработката на детайла се налага прилагане на въздействие с различна сила в отделните етапи от процеса. Съответно за целта е необходим не един, а набор от ковашки чукове с различно тегло и тип на ударните повърхности на работната глава.
За разлика от стандартните чукове при тези за ковашки дейности работната глава се изработва от закалена стомана, за да издържи на високото натоварване и сила, необходими за оформяне на нагретия метал. Предпочитан материал за дръжката е дървеният, защото е лек и дава възможност за по-прецизно направляване на ударите.
Как се използват и какви предимства имат?
Работата с ковашки чук изисква нанасяне на равномерни удари по повърхността на детайла за постигане на определена форма. С по-лек ковашки чук (до 1-1.5 кг) можете да нанасяте ударите с по-висока скорост, като го държите в края на дръжката.
При работа с по-тежък чук (2-5 кг) се препоръчва да го държите по-близо до главата, така че при замах с по-ниска скорост теглото на чука да въздейства максимално ефективно върху детайла.
В зависимост от техниката за коване и нужната обработка трябва да се избере чук с конкретна форма на ударната повърхност. Най-разпространените модели ковашки чукове са оборудвани с плоска и напречно скосена ударна повърхност от двете страни на работната глава, например Mannesmann M 708-4000.
Напречно скосената повърхност е подходяща за грубо сплескване на материала и разширяване на напречното му сечение. Набраздяването по повърхността се заглажда с плоската ударна повърхност.
Надлъжно скосените ударни повърхности са подходящи при оформяне на жлебове и изтегляне на изковката по дължина. Чукове със сферична ударна повърхност са подходящи за заглаждане на заоблени форми.
Как да изберем подходящ модел ковашки чук?
Коването изисква сила и прецизност, за които са необходими внимание и опит. Затова и ковашките чукове, които избирате за работа, трябва да са съобразени с физическите Ви възможности.
Начинаещите любители е подходящо да започнат работа с чук с тегло на главата до 1.5 кг, за да се добие усещане как се контролират ударите върху материала. Избирайте чукове с глава, изработена от закалена стомана (45, 50), за да си гарантирате надеждност.
Препоръчва се дръжката да е изработена от дърво, защитено с лаково покритие. Захващането между главата и дръжката трябва да е плътно, обикновено се използва набит клин. Ефективната работа също зависи от дължината на дръжката.
Вземете главата на чука в дланта си, така че дръжката да е по продължение на ръката. Дължината е подходяща, ако краят на дръжката опира в свивката на лакътя.
Какви марки и модели ще откриете при нас?
При нас ще откриете многообразие от чукове с различно тегло, дължина на дръжката и ударни повърхности на марки като:
Mannesmann
MTX
PICARD
Milwaukee
SPARTA и др.
Серия ковашки чукове MTX включва модели с тегло 1/1.5/2 кг, изработени от стомана 50. Работната глава има две плоски ударни повърхности и е закалена (твърдост 52 HRc). Дръжката е изработена от фибростъкло с гумирано покритие, осигуряващо удобен захват.
Ковашки чук Mannesmann M 708-5000 е с тегло 5 кг. Изработен е от кована стомана и е оборудван с дървена дръжка. Работната глава е комбинирана с плоска и напречна ударна повърхност.
Ковашки чук PICARD 0032800-2000 BlackTec е с дължина 305 мм. Работната глава тежи 2 кг и е изработена от закалена стомана с нанесено допълнително покритие за защита от корозия. Дръжката е от фибростъкло с удобна трикомпонентна гумирана ръкохватка.
Ковашките чукове с марка SPARTA осигуряват качество на достъпна цена. Моделите са с тегло 1/1.5/2 кг. Изработени са от стомана 45 с допълнително покритие от черен лак. Главата има две плоски ударни повърхности, всяка леко изпъкнала и шлифована, допълнително закалени (твърдост 52HRc). Дръжката от фибростъкло е проектирана да поглъща отката при удар.
Защо да закупим ковашки чук от Onlinemashini.bg?
Предлагаме само доказали се с качеството си марки от производители, утвърдени в сферата си на дейност. Поддържаме разнообразни модели чукове на склад с различни характеристики и параметри, на конкурентна цена, включително и промоционални оферти.
Винаги поръчвате лесно и бързо през платформата на сайта, като не е необходимо да се регистрирате. Избирате всичко сами – продукти, адрес за доставка, начин на плащане.
А при необходимост от съдействие нашите консултанти ще отговорят на всички въпроси – обадете ни се или попълнете формата за контакт на сайта. Задължително включваме опция за преглед и тест преди плащане.