Въздушният компресор е пневматична машина, която преобразува мощността от двигателя в потенциална енергия под формата на сгъстен въздух (въздух под налягане).
Тази машина нагнетява максимално количество въздух в резервоар за съхранение, като увеличава налягането. Енергията, осигурена от сгъстения въздух, може да се използва за различни приложения както в професионалната сфера, така и за любителски дейности.
Приложения
Въздушните компресори имат изключително много приложения.
Подходящи са за:
захранване на пневматични инструменти
за пълнене на резервоари за въздух
за помпане на гуми на различни видове автомобили
за производство на големи обеми въздух
за широкомащабна промишлени процеси като окисление
за различни цели или захранване на системи за пречистване.
Съвременните компресори за въздух също се използват широко при добиването на нефт и газ. Често влизат в употреба за минно дело и сондиране или при въздушно пробиване на тръбопроводи. Съществуват множество разновидности компресори - от големи индустриални машини до мини компресори, които можете да поставите в багажника на Вашия автомобил.
Видове
Според начина на задвижване
Бутален компресор за въздух
Този вид машини произвеждат въздух под налягане, преобразувайки движението на мотора във възвратно-постъпателно движение на буталото. Коляновият вал пък задвижва самото бутало чрез лост, който вкарва въздух в цилиндъра.
Буталните компресори осигуряват импулсно налягане, което ги прави подходящи за захранване на пневматични инструменти, които не извършват последователна и непрекъсната дейност - винтоверти, гайковерти, такери и др.
Този вид машини винаги са свързани към съд за съхранение на сгъстения въздух, като произвеждат и доста шум. За сметка на това цената им не е много висока. Лесни са за поддръжка, но и се износват бързо.
Работният цикъл на тези агрегати е около 30%, а качеството на произведения въздух под налягане не е максимално. Не са капризни към температурните условия на помещението, в което се намират, макар и това да намалява експлоатационния им живот.
Винтов компресор за въздух
Този тип компресори използват два винта вместо бутала, за да работят. Двигателят задвижва винтовете, а те засмукват въздух. Тези уреди са предназначени за по-продължителна употреба и изпълняват работен цикъл от 100%. Създават непрекъснат въздушен поток за разлика от буталните.
Винтовите компресори за въздух са полезни при работата с инструменти с непрекъснат работен цикъл - пневматични шлайфове, пистолети за боядисване, машини за обдухване и т.н.
Винтовите машини нямат нужда от съд за съхранение на компресирания въздух. Те осигуряват много добра енергийна ефективност, както и максимално качество на произведения въздух.
Придирчиви са обаче към температурните условия на работното място, а и цената им е по-висока в сравнение с тази на буталните. Подходящи са за професионална употреба.
Според захранването
Електрически компресор
Електрическите компресори са едни от най-разпространените агрегати за въздух на пазара. Те могат да бъдат с монофазно (230 V) и трифазно (400 V) напрежение.
Подходящи са предимно за работа в дома и сервиза, както и за по-любителска употреба, макар че има електрически компресори, които спокойно могат да се използват и професионално.
Тези машини са по-леки и мобилни в сравнение с бензиновите компресори за въздух например. Мощността им обаче е по-ниска и винаги имат нужда от близост до електрическа мрежа, за да работят.
Някои модели са много удобни за пренасяне - достатъчно компактни, за да се съберат в багажника на кола например. Електрическите компресори не произвеждат вредни емисии.
Бензинов компресор
Бензиновите компресори за въздух поддържат значително по-голяма мощност от електрическите. Те могат да се използват за по-тежки работни задачи, както и за професионална употреба. Подходящи са за работа в отдалечени от града райони, на които липсва електрическо захранване.
Този вид компресори са и доста по-голям обем на съда, като също така произвеждат вредни емисии и по-голямо количество шум от електрическите. Бензиновите агрегати за въздухобаче са изключително ефективни и надеждни машини, като осигуряват оптимални резултати за много дейности, с които електрическите се справят трудно.
Според омасляването на вътрешните части
Маслен компресор за въздух
Маслените компресори, както подсказва името им, поддържат смазване на вътрешните си части - разполагат със затворени, смазани с масло камери за компресия.
Винтовите и буталните компресори често биват маслени. Постоянното наличие на смазване означава, че в повечето случаи този вид компресори са много по-издръжливи от безмаслените. При тях обаче съществува риск от потенциално замърсяване на сгъстения въздух.
В някои индустрии има изисквания сгъстеният въздух да бъде напълно чист без никакви следи от масло, така че на тези места маслени компресори не се използват. За повечето приложения в бита, сервиза или строителството обаче - тези уреди са достатъчно надежден и рентабилен избор.
Безмаслен компресор за въздух
Безмаслените въздушни компресори не използват масло в компресионната си камера. Вместо това те имат вградено, трайно алтернативно смазване на техните движещи се части. В резултат на това могат да произвеждат въздух без никакви следи от потенциално опасно масло.
Съществуват много различни модели безмаслени винтови и бутални компресори. Те обикновено се предлагат на по-високи цени от маслените, но произвеждат по-чист въздух и често могат да работят при по-ниски температури. Нивата им на шум също са по-ниски.
Тези предимства ги правят идеални за строителство в натоварени зони или екологични работни обекти. Безмаслените компресори изискват по-малко поддръжка, но с течение на времето обаче се нуждаят от допълнителни инспекции, за да могат частите им да издържат по-дълго време.
Как да изберем подходящ компресор за въздух?
Според вместимостта на резервоара
Когато избираме компресор за въздух, трябва да определим какъв обем на резервоара ни е необходим. Съществуват различни резервоари с вместимост между 6 и 900 л, а дори и повече.
Според начина на задвижване
Компресорите имат 2 начина на задвижване – директно и ремъчно. Тези с директно задвижване са предназначени за любителска и полупрофесионална употреба, докато компресорите с ремъчно задвижване намират приложение в промишлеността. Предназначени са за по-тежка работа и включват по-голям резервоар за въздух.
Според начина на захранване
Съществуват електрически, акумулаторни, дизелови и бензинови двигатели. Електрическият компресор за въздух ограничава, тъй като изисква да бъде близо до електрически контакт, докато с бензинов или дизелов нуждата от електричество се елиминира.
Последните видове са изключително мощни, заради което са подходящи за полупрофесионална и професионална употреба.
Според мощността на мотора
Колкото по-голям е двигателят, толкова по-бързо компресорът ще осигури въздух. Трябва да се има предвид, че мощността при различните компресори е различна, като максималната е 8000 W.
Според работното налягане
Работното налягане, което се генерира в резервоара на въздушния компресор, се измерва в барове или PSI. Обикновено максималното работно налягане варира между 8 и 12 бара.
Според дебита
Максималният дебит представлява обемът на въздуха, който компресорът може да нагнети или освободи за единица време. Когато избираме компресор, трябва да обърнем внимание на дебита, тъй като голяма част от машините имат изисквания за потока на въздуха, за да могат да работят оптимално.
Според консумацията на енергия
Когато избирате компресор за въздух, трябва да вземете предвид също икономичността с цел по-малка консумация на енергия, но и по-дълъг експлоатационен живот на машината.
Според теглото и размерите
Не само теглото определя колко лесно ще може да се пренесе даден компресор, а и неговата форма също. По-тесните компресори са по-лесни за транспортиране, отколкото по-широките.
Предлагани марки и модели от Onlinemashini.bg
Нашият онлайн магазин разполага с широка гама компресори, като измежду тях ще намерите голямо разнообразие както от хоби, така и от професионални агрегати за въздух.
Част от марките, чиито продукти предлагаме в тази категория са:
Abac
Bamax
Black&Decker
Bulflex
Einhell
Fiac
Gav
Geko
GÜDE
HBM
Hecht
Hydrostab
Makita
Mannesmann
Metabo
Michelin
Raider
Rotair
Scheppach
Stanley и др.
Един от най-търсените и популярни артикули при нас е компактният електрически компресор за въздух ABAC Montecarlo B20 Baseline с мощност от 1.5 kW, максимално налягане 8 бара и капацитет на съда 50 л. Уредът е с безупречна експлоатационна надеждност. Поддържа ефективно охлаждане на вътрешните части и удобно регулиране на налягането.
Защо да закупите от Onlinemashini.bg?
Предлагаме всякакви видове пневматична техника и компресори за въздух:
*Разполагаме и с множество различни принадлежности и аксесоари за въздушни компресори като компресорни глави, маркучи, филтри, резервоари и др.
Цените в нашия сайт са конкурентни - предлагаме продуктите си на едни от най-изгодните цени на пазара, като винаги можете да се възползвате от текущите промоции и сезонните намаления.
Машините, които закупите от нас идват с до 3 години гаранция, като всеки клиент има право на опцията за „Преглед и тест“ преди да заплати поръчката си. Самата заявка в сайта ни става бързо и лесно, дори без регистрация. Гарантираме сигурна доставка до адрес или офис на куриер.