Водата като природен ресурс е навсякъде около нас – в бита, индустрията, в производството. Използваме я ежедневно за различни цели и е важно да следим за вида и качеството ѝ.
При необходимост от допълнителна обработка имаме възможност да използваме различни съвременни средства за пречистване.
Какво представляват водните филтри?
Водният филтър е основен елемент от всяка система за пречистване. Чрез него се улавят различни видими и невидими примеси – от пясък, тиня и кал, до отделяне на множество химични елементи като хлор, нитрати, олово.
Като цяло, филтрите за вода се инсталират първо в централната точка на постъпване на водата в сградата, а след това към всички или определени места за ползване – мивки, резервоари, диспенсери и т.н. В зависимост от приложението се използват един или няколко типа водни филтри.
Видове водни филтри
Разграничаваме няколко типа филтри, първо според начина им на работа и второ според вида и големината на отделяните примеси.
Седиментен или механичен филтър за вода например се използва за задържане на частички пясък, кал, тиня. Филтриращият елемент може да е различен: полипропиленово влакно (PP), полиетиленово влакно (PS), найлонова мрежа (PL), керамика (CE).
Повечето предлагани на пазара механични филтри са със стандартен размер 10” и могат да се използват във филтърни колони от различни производители. Големината на почистваните частици варира между 5 и 150 микрона. Седиментните филтри се считат за първо ниво на пречистване на водата.
При захранване от кладенци или естествени водоизточници се препоръчва монтиране на механичен филтър преди помпата, за да се избегне натрупване на пясък и кал в корпуса ѝ, което би довело до по-бързо износване.
Филтрите с активен въглен се монтират като второ ниво на пречистване. Срещат се още под наименованието карбонови или абсорбционни филтри. Те съдържат парченца натрошен активен въглен, който почиства преминаващата вода от хлор и пестициди, като се отстраняват неприятните миризми и се подобрява вкуса ѝ.
Като трети етап на пречистване се използват филтри, базирани на мембранна технология (обратна осмоза). При нея водата се подава под налягане и се прецежда през микроскопични отвори, което позволява отделяне на тежки метали, бактерии, вируси, а също и канцерогенни елементи.
Всеки филтър се характеризира с няколко важни параметъра:
Пропускателна способност или количеството пречистена вода, която може да се осигури за потребление, обикновено се дава като литри за минута.
Минимална и максимална температура на водата, която може да се пропуска през филтъра.
Ресурс на ползване - това е максималният брой литри, които филтъра може да пречисти за целия си жизнен цикъл. Този параметър е пряко свързан с поддръжката на цялата система за пречистване и трябва да се следи внимателно, за да се осигури навременна замяна на филтърното тяло.
Приложение
Филтрите за вода се зареждат във филтърни колони, през които се пропуска водата за пречистване. Филтърната колона е оборудвана с капак с два отвора за вход и изход. Някои модели се предлагат в комплект със стойка за монтаж и ключ за лесно отваряне за подмяна на филтъра.
Към отворите за вход и изход могат да се монтират както сферични кранове за пускане и спиране на водата, така и директни връзки към други филтърни колони.
Системите за пречистване могат да съдържат няколко последователно свързани филтърни колони, всяка с различен тип воден филтър. При тройната филтърна система обикновено се зареждат първо механичен филтър, след него такъв с активен въглен и накрая мембранен.
Какво представляват поплавъците?
Поплавъците са електро-механични устройства за автоматизиране на работата на електрически водни помпи, магнитни вентили, както и на друго оборудване, използвано за поддържане на нивото на течности в различни по вид и обем водосъдържатели.
Видове поплавъци
Разграничават се два основни типа поплавъци: леки и тежки. Първите имат кръгла или правоъгълна форма и се използват само за работа в чисти води.
Могат да бъдат в комплект със захранващ кабел и отделна противотежест за регулиране на разликата между долното и горно ниво на изключване.
Тежките поплавъци са оформени като капка и намират за приложение при следене на нивото в канализационни системи и септични ями. Имат вградена противотежест и гладък корпус, който позволява безпроблемното им използване дори в силно замърсени отпадни води.
Приложение
В корпуса на поплавъка има монтирано реле. Според функцията, която трябва да изпълнява поплавъка, за пълнене или за източване, се реализира съответния тип на свързване (NO или NC) към електрическото оборудване, използвано за пускане или спиране.
Какви марки и модели ще откриете при нас?
Предлагаме филтри за вода на различни марки като:
IBO
Hydrostab
Einhell
LEO и много други
Филтър за вода IBO 10-1” например се използва за защита на водната инсталация от твърдо замърсяване. Намира приложение в хранително-вкусовата промишленост, различни лаборатории, индустрията и т.н. Филтърът има прозрачен корпус и ключ и се инсталира лесно. Има максимално налягане 6 бара и размер 10“.
Воден филтър Einhell VF 12 пък има максимално работно налягане 5.5 бара, дебит 4 л/ч. Механичният воден филтър е с размер 12 см.
При нас можете да намерите също поплавъци на брандовете IBO, City Pumps и др. Пример за такъв е City Pumps MAC T80/10 с дължина на кабела 10 м. Подходящ е за пълнене и изпразване.
Поплавък City Pumps MAC T80/5 пък е с дължина 5 м. Той е подходящ за електрически водни помпи и отново има 2 функции – пълнене и изпразване.
Освен филтри и поплавъци при нас можете да намерите богат асортимент от водни помпи и аксесоари към тях.
Защо да се доверим на Onlinemashini.bg?
Предлагаме богат набор от водни филтри и колони, подходящи за директен монтаж, както и поплавъци за чисти и отпадни води. Екипът ни се грижи клиентите да получават цялата нужна информация за продуктите, както и за условията на закупуване.
Нашият екип от специалисти винаги ще Ви консултират по всеки въпрос и ще Ви дадат точен съвет.
Цените са конкурентни и едни от най-ниските на пазара. Освен това предлагаме възможност за закупуване на вноски.