Хидрофорната помпа чиста вода е машина, която се използва за водозахранване или поддържане на налягането във водопроводна инсталация. Тя може да засмуква и пренася вода от кладенец, собствен резервоар, извор, река и др.
Този вид помпи са подходящи за водоснабдяване на жилищни сгради и стопанства, за изграждане на напоителни системи, за повишаване на налягането във водопроводни инсталации, за отводняване и др.
Хидрофорните помпи се наричат още хидрофори, а също и хидрофорни системи, понеже стандартните варианти се състоят от няколко различни части. Основните елементи на една хидрофорна система са: помпа, разширителен съд и пресостат (уред за управление).
Видове хидрофорни помпи
Според дълбочината на засмукване и позиционирането им хидрофорите могат да бъдат повърхностни (сух монтаж), потопяеми и сондажни. Повърхностните, които са и най-често срещани, могат да засмукват вода от кладенец или друг водоизточник с дълбочина до 6-7 м. Самата водна помпа е позиционирана върху земната повърхност и изпомпва водата със смукателен маркуч.
Потопяемата хидрофорна помпа се използва за кладенци с дълбочина над 6 м и е специално проектирана (както всички потопяеми помпи) за потапяне под вода. Изпускателната тръба и захранващият кабел се поставят на повърхността. Подходяща е за източване на наводнени помещения.
Сондажните хидрофорни помпи са специално пригодени за употреба при много голяма дълбочина (подобно на стандартните сондажни помпи). Те могат да бъдат монтирани в тесни отвори с диаметър, който не е по-голям от диаметъра на самата помпа.
Според начина на работа и управлението хидрофорите могат да бъдат:
• помпи с механичен пресостат • помпи с електронен пресостат • честотноуправляеми (с регулируеми обороти)
Всеки от трите вида има своите предимства, спрямо функциите и цената, на която се предлага.
Хидрофорна помпа с механичен пресостат
Това е най-стандартният и популярен вариант за хидрофор на пазара. Тя върви заедно с разширителен съд (балон) и има нужда от пресостат. След като помпата се включи и бъде направена предварителна настройка на стойността на налягането за стартиране, помпата започва да работи и да изпраща вода в резервоара за съхранение.
Когато капацитетът на съда е достигнат и няма разход на течност, налягането се повишава и пресостатът изключва помпата. Когато водата в резервоара започне да свършва и налягането достигне зададената долна граница - пресостатът включва помпата и тя отново изпълва съда.
Когато пуснете чешмата, душа или друг консуматор - първо започва да се използва водата, натрупана в разширителния съд. Задържането на един постоянен обем от вода намалява включванията на помпата. Колкото по-голям е капацитетът на съда, толкова по-рядко ще се включва помпата.
Тези хидрофори обаче нямат вградена защита от работа на сухо, така че трябва да се инсталира такава допълнително. Помпите с механичен пресостат обикновено произвеждат и много шум. Затова пък цените им са по-ниски от тези на помпите с електронен пресостат или на помпите с регулируеми обороти.
*Важно е да знаете, че колкото по-висок е напорът на една помпа, толкова по-малък ще е нейният максимален дебит, както и обратното - колкото по-голям е капацитетът на засмукване, толкова по-нисък ще бъде водният стълб.
Хидрофорна помпа с електронен пресостат
Обикновено не включва разширителен съд (макар че има случаи, в които е препоръчително да се инсталира малък такъв). Тя се задейства, когато налягането падне под стартовите стойности - при отваряне на кран на чешма, например. При затваряне на крана налягането се повишава и помпата спира.
След спиране на водата помпата не се изключва веднага, а продължава да работи още няколко секунди. За това време тя възвръща максималното си налягане. Класът на защита на електронния пресостат е много висок. Той ефективно предпазва от работа на сухо и е устойчив на външни фактори.
Когато помпата е монтирана навън, механичният пресостат корозира, а електронният издържа на влага и промени в температурата. Този тип помпи обаче се включват при всяко пускане на водата и работят с максималната си мощност (без значение от количеството изразходвана вода).
Хидрофорна помпа с честотно регулиране на оборотите
Те са най-съвременният вариант на хидрофорна система и качествено водоснабдяване. Наричат се бустер помпи или инвертори. Поддържат постоянно налягане без значение колко консуматора са отворени. Скоростта на двигателя се регулира към различните работни условия на инсталацията.
Честотният преобразувател, който е вграден в помпата, намалява консумацията на енергия. Поддържа постоянно зададено налягане на водата чрез промяна на скоростта на въртене на мотора. Тези машини имат изключително ниски нива на шум и дълъг експлоатационен живот. Осигуряват висока мощност.
Разполагат с вградена защита от работа на сухо и други ефективни предпазни механизми. Оборудвани са и с вграден във вътрешността малък разширителен съд. Компактни са и не заемат много място.
Предимства
Предимствата при използване на една хидрофорна помпа са много, като най-добре могат да бъдат оценени в отдалечени селища, където тези инсталации представляват единствена опция за нормално водоснабдяване.
Хидрофорните помпи са изключително полезни и на места, където налягането на водоснабдителната система не е достатъчно. Най-новите модели хидрофори предлагат редица удобства при работа като много добра производителност, термозащита, защити за работа на сухо, минимален разход на енергия и др.
Най-голямото предимство обаче остава фактът, че хидрофорът представлява собствена водоносна система и може да осигури независимост на Вашето домакинство или стопанство. Управлението на собствен ресурс винаги открива и много нови възможности.
Какво представляват хидрофорните резервоари и как се поддържа напорното налягане?
Хидрофорен резервоар
Хидрофорният резервоар се наричат още съд за хидрофор, хидрофорен съд, разширителен съд, балон и др. Той представлява контейнер от (най-често) неръждаема стомана и има предназначението да съхранява постъпилата вода в помпата. Течността се позиционира в специална гумена мембрана, която се изпълва и издува при пълнене. Резервът, който подсигуряват тези съдове намалява броя включвания на машината, което удължава значително експлоатационния ѝ живот.
Разширителните съдове се използват най-вече в комбинация с хидрофор с механичен пресостат, като са задължителни за този тип система. Един разширителен резервоар може да разполага с различен капацитет - стандартно от 24 до 500 л. Този вид оборудване може да има и различна монтажна форма - хоризонтална или вертикална (хоризонталната се среща по-често).
Налягане на помпата
Колкото по-високо е нагласено горното налягане на помпата, толкова по-високо е крайното налягане на водата, което ще получавате. Важно е да се отбележи, че горното налягане, което се задава, не може да бъде по-голямо от максималното налягане на самия хидрофор.
Трябва да се има предвид също, че параметрите, отбелязани в техническите данни на уреда са максимални стойности и колкото по-далече е Вашият хидрофор от водната повърхност, толкова по-ниско ще бъде крайното налягане. Затова при настройване на помпата - трябва да се пресметнат точните разстояния и възможните загуби на дебит.
Все пак инсталирането на превключвател и регулирането на помпата за покачване на налягането не е трудно като цяло - лесно може да се настрои според индивидуалните Ви нужди, стига да сте избрали правилната помпа.
Предлагани марки и модели
В нашия онлайн магазин можете да разгледате широка гама хидрофорни помпи за чиста вода на утвърдени производители като Grundfos, Wilo, DAB, Metabo, Gardena.
Сред предложенията ще откриете и висококачествени бустер помпи от серията SCALA1 на Grundfos, които представляват компактна завършена система за оптимално повишаване на налягането на поливни системи, къщи и апартаменти. Тези помпи разполагат с добър дебит и възможност за Bluetooth управление.
За отлично качество на хидрофор можете да се доверите и на немските марки Güde и Einhell, както и на италианските Saer. Много изгодни помпени решения осигуряват от Raider, Gmax и Daewoo. На сайта ни ще откриете и много добри предложения от полската марка IBO. Разполагаме и с висококачествени модели хидрофори от Scheppach, Тrotec и Hecht. Повечето машини имат отлични показатели за мощност и дебит, разполагат с качествени филтри, а корпусите им са изработени от неръждаема стомана.
Защо от нас?
Да изберете правилния хидрофор за къща, апартамент или друга битова система не е много лесна задача, особено ако не сте се сблъсквали с този тип уреди до момента. Нашият екип разполага със специалисти, които са отлично запознати с помпените системи.
Те ще отговорят на всички въпроси, които имате и ще Ви насочат към подходящи за Вашия случай артикули. Можете да се свържете с тях на посочените в сайта ни телефони. Също така имате варианта да направите запитване и по имейл.
В онлайн каталога ни фигурират над 150 различни модела хидрофорни помпи на изключително достъпни цени. Винаги се стремим да предлагаме най-ниската цена на пазара, но ако намерите по-добра в друг онлайн магазин и тя е с включена доставка - ще Ви направим отстъпка и ще заплатите по-ниската стойност.
За всяка поръчка на хидрофор получавате и безплатен транспорт до адрес или офис на куриер. Изпращаме до всяка една точка на страната. Срокът за доставяне е 3 работни дни.